Tiniken teszteli az Egyesült Királyság, hogyan lehetne szabályozni a közösségi média használatot a 16 év alatti fiatalok körében.
Háromszáz család vesz részt egy hathetes tesztben az Egyesült Királyságban, hogy megfigyeljék, milyen lenne, ha korlátoznák a közösségi média használatát a 16 évnél fiatalabbak körében. A gyerekeket és szüleiket négy csoportra osztják:
- Az első csoportban a szülőknek megtanítják, hogyan lehet bekapcsolni a telefonon a szülői felügyeletet, és ezzel lehetetlenné tenni, hogy a gyerek tudja használni a közösségi média felületeit.
- A második csoport tagjainak napi 1 órára korlátozzák a legfontosabb közösségi média felületeket (a TikTokot, az Instagramot, és a Snapchatet).
- A harmadik csoport tagjai este 9 és reggel 7 között nem használhatják majd a közösségi médiát.
- A negyedik csoportba tartozók lesznek az úgynevezett kontrollcsoport: náluk minden marad a régiben, semmilyen korlátozást nem vezetnek be.
A kutatók a kísérlet elején és végén is beszélgetnek majd a gyerekekkel és a szülőkkel. Azt szeretnék megtudni, hogyan hatnak ezek a szabályok az alvásra, az iskolai munkára és a családi életre. Azt is figyelik majd, mennyire nehéz beállítani a szülői kontrollokat, és találnak-e a tinédzserek kiskapukat a szabályok megkerülésére.
Ausztrália első tapasztalatai vegyesek
Ausztráliában már életbe lépett a 16 év alatti korlátozás, aminek eredményeképpen sok fiókot eltávolítottak vagy korlátoztak.
Egy friss kutatás szerint a szülők több mint fele pozitív változásokat látott a gyerekeken: többen azt mondták, hogy a gyerekük többet beszélgetett másokkal személyesen, jobban odafigyelt a körülötte lévőkre, és javult a kapcsolatuk a szüleikkel.
De vannak rossz tapasztalatok is: a szülők negyede azt vette észre, hogy a gyerekek más, kevésbé szabályozott platformokra tértek át, kevesebb támogatást kaptak a társaiktól online, és kevesebb lehetőségük maradt kreatív tartalmakat készíteni vagy megosztani.
Kapcsolódó cikkünk: Innen tudja a TikTok, ha túl fiatal vagy
A magyar gyerekek korán regisztrálnak
Magyarországon is sokat foglalkoznak a szakemberek a gyerekek közösségi média használatával. A kutatók azt találták, hogy hazánkban a gyerekek már igen korán elkezdik használni ezeket a felületeket:sokan már 10–12 évesen regisztrálnak közösségi oldalakra, pedig a platformok többségénél elvileg 13 év az alsó korhatár.
A kutatás szerint a 13–16 évesek körében:
- Minden harmadik gyerek érezte már magát kevésbé szépnek a közösségi médiában látottak hatására;
- Szintén minden harmadik gyerek érezte már úgy, hogy az élete unalmasabb, mint másoké;
- A gyerekek negyede irigyelte már mások látszólag tökéletes életét;
- A gyerekeknek majdnem ötöde pedig azt gondolta, hogy kevésbé boldog a közösségi médiában látott emberekhez képest.
Atomreaktor a Holdon
A NASA Artemis-programjának célja, hogy a következő évtizedben állandó emberi bázist hozzon létre a Holdon. A tervek szerint a Hold déli pólusán egy olyan telep…
A ti véleményetekre kíváncsi a kormány: milyen legyen az iskola?
A gyerekek tapasztalatára, tudására és nézőpontjára kíváncsi az oktatási miniszter. Ez lehet az első lépés afelé, hogy elmondhassátok, mitől lenne jobb az iskola és a…
Nyakunkon a szúnyogok. Segíts te is védekezni! (+ kvíz)
Tudtad, hogy egy pohárnyi, udvaron felejtett vízben akár több száz szúnyog is kifejlődhet egy hét alatt? A szúnyogok kívánni sem tudnának ennél jobb időt arra,…
Te mit tennél, ha egy bagolyfiókát találnál az úton?
Egy kisbagoly kért segítséget a járókelőktől Pakson, miután valószínűleg kiesett a fészekből. De nem is olyan egyszerű jól segíteni egy apró, ijedt madárkának. Tanuld meg,…
Egy aszteroida suhan el mellettünk ma éjjel
Hétfő este egy aszteroida halad majd el a Föld mellett. A neve: 2026 JH2. A 2026 JH2 aszteroida körülbelül 15–35 méter széles lehet. Vagyis nagyjából…




